Mapy topograficzne

Tydzień temu dotarły do mnie mapy topograficzne niezbędne na wyjazd na Alaskę. Rozłożyłem je na podłodze i zacząłem analizowań planowany szlak , z całą pewnością będzie to najbardziej wymagający wypad jaki miałem (no może pomijając zimowe wypady pod namiot). Dystans jest naprawdę spory, całe szczęście w połowie drogi w celu uzupełnienia jedzenia będziemy mieli spotkanie z firmą, która organizuje nam transport lotniczy, tak więc w przypadku złej pogody albo innych trudności będzie można zrobić ewakuacje.
Niezbyt dobra wiadomość![]() Po konsultacjach z ekipą, która w zeszłym roku przeszła naszą trasę okazało się, że raczej będziemy zmuszeni zrobić depozyt jedzenia w połowie drogi (w dolinie Bremner). Po prostu waga plecaka z jedzeniem i paliwem do kuchenki na 16dni przekraczałaby wszystkie możliwe limity, z moich wyliczeń bardzo optymistycznych plecak ważyłby min. 25kg. Niestety taki scenariusz oznacza potrzebę wykupienia dodatkowego lotu do doliny Bremner. Prawdopodobnie po przyjechaniu na miejsce podejmiemy decyzje czy ten lot będzie niezbędny. Podłoga na namiotu![]() Powoli moje mieszkanie przypomina sklep turystyczny - dzisiaj testowałem rozstawianie namiotu, dodatkowo dzisiaj dotarła do mnie dość nietypowa rzecz. Właściwie ta rzecz jest dość popularna ale zastosowanie jest nietypowe :) Przechodząc do szczegółów zamówiłem arkusz foli poddachowej Tayvek firmy DuPont. Po co ta folia? To jest najciekawsze, pół roku temu kupiłem namiot REI Quater Dome (ten ze zdjęcia poniżej) , namiot jest bardzo lekki bo waży 1.9kg a jest to dwójka, niestety coś za coś zyskując tak małą wagę dostajemy cienką podłogę. Można oczywiście dokupić dodatkową podkładkę pod podłogę cena jakieś 120zł. ale amerykańscy turyści znaleźli tanią alternatywę właśnie folie dachową Tayvek firmy DuPont . Niedźwedzie grizzli![]() Na naszej trasie możemy spotkać różne zwierzaki, jednak najbardziej niebezpieczne mogą być niedźwiedzie grizzli. Dlatego z zainteresowaniem obejrzałem film W. Herzroga o Timothy Treadwell, który przez 13 sezonów obserwował z bliska te niedźwiedzie, w 13tym sezonie obserwacji razem ze swoją dziewczyną zostali zaatakowani przez niedźwiedzie i częściowo pożarci. Postać Timothiego była mocno kontrowersyjna, ponieważ przekraczał wszystkie regulacje odnośnie kontaktu z tymi zwierzętami. Jego komentarze do filmów wskazują, również że nie był do końca zdrowy psychicznie co mogłoby być spowodowane jego uzależnieniem od narkotyków w latach młodości. Tak czy inaczej film ciekawie zrobiony i warty obejrzenia. Poniżej trailer tego filmu.
Powiało grozą![]() Ostatnio nawiązałem kontakt z ekipą, która w zeszłym roku przeszła ten sam odcinek na Alasce, który my zamierzamy przejść. W odpowiedzi na moje pytania był taki fragment One thing to note is this isn't easy country. I've spent 100 days backpacking in the Alaskan backcountry and felt good about leading the trip. Ours went smoothly but if you combine weather and route finding difficulties, it can get serious. Rescues would be incredibly difficult in that environment. Powiało grozą :) W każdym razie jeszcze bardziej zmotywowało mnie do dobrego przygotowania się na wyjazd. Słów kilka o parku Wrangell-Św.Eliasza![]() Naszym celem na Alasce jest przejście 120km między jeziorem Tebay a Iceberg, oba punkty leżą w Parku Nardowym Wrangell-Św.Eliasza, tak więc warto napisać parę słów o samym parku. Jak już wcześniej pisałem jest to największy park narodowy USA, o obszarze 51tyś.km2 kwadratowych dla porównania obszar Szwajcarii to 41tyś.km2, przy czym te 51tyś to obszar samego parku a do tego dochodzi obszar narodowego rezerwatu. Niewątpliwie park jest olbrzymi, można iść tygodniami nie spotykając żywego ducha. Został on stworzony w 1980 roku w celu zabezpeczenia dziewiczych terenów górskich leżących na granicy z Kanadą. W parku znajduje się druga co do wielkości góra USA – Góra Św.Eliasza 5489 m.n.p.m. Na terenie parku leży 9 z najwyższych szcztów kraju, między innymi jedyny czynny wulkan w parku Mt.Wrangell. Tereny te nawiedzane są przez wielkie opady śniegu, przez co powstało tu największe subpolarne pole lodowe Ameryki Północnej. W parku jest około 100 lodowców, właśnie przez jeden z lodowców Bremner będziemy się przeprawiać. Największy z lodowców ma obszar 3000km2 !! Roślinność parku jest stosunkowo uboga, reprezentują ją przede wszystkim zbiorowiska tundrowe, w niższych partiach zaś lasy ze świerkami brzozą, jeśli chodzi o zwierzęta możemy spotkać górskie kozy, owce Dalle'a, karbu, łososie, niedźwiedzie brunatne i grizzly (mam nadzieje, że jednak niedźwiedzi nie spotkamy). Moja pozycja na mapie![]() Korzystając, że coś wiem o programowaniu wykorzystałem swoje umiejętności i dodałem małą funkcjonalność do mojego bloga. Dzięki temu udoskonaleniu będę mógł z komórki wysyłać wpisy na bloga a co lepsze przy wpisie będzie link do Google Map z zaznaczoną moja aktualną pozycją. W weekend zrobię oficjalną próbę tego rozwiązania. Będę się starał (o ile będzie zasięg GSM) umieszczać przynajmniej jeden wpis dziennie z pozycją. Tak więc w miarę na bieżąco będziecie wiedzieć co porabiam w Kanadzie. |